ПРОБЛЕМИ ЕКОЛОГІЇ

МЕЛІОРАТИВНИЙ  КАНАЛ   ПЕРЕТВОРИВСЯ  В    КАНАЛ  КОТРИЙ  ПІДТОПЛЮЄ СЕЛО.
 
 
Налевне немає на світі людини, яка б зі щемом в душі не згадала той рідний куточок, де пройшло її дитинство, пролетіла юність. І уже з п’єдисталу зрілості по-іншому дивиться на рідне село чи місто, вулицю чи скверик, річку чи ставок, на яких помітно залишає слід швидкоплинний час і підростють діти.
 А з кожним роком все більше вибоїн появляється на дорогах, осуваються і заростають придорожні кювети, на луках, в лісі, в долинах річок все яскравіше «розквітають» гори сміття, а на місці розлогих дубів залишаються самотні пеньки. Одні нарікають на безпорядок, владу, сусіда…, інші ховаються за високими мурами власної байдужості і всі чекають, що «хтось» має прибрати, покосити, озеленити, одним словом-створити рай.
Якщо ми самі не захочемо змін на краще, не будемо робити жодних кроків для оновлення нашої малої батьківщини, не будемо стукати, то ніхто не здогадається, що нам некомфортно живеться і треба допомогти вирішити проблеми.
Звичайно, один в полі- не воїн. Але об’єднавши спільно наші добрі наміри, можна досягти успіху не для слави, а дпя загального блага рідного села.
Будь-яка велика справа розпочинається з малої. Треба захотіти її виріщити і вірити в перемогу. Тоді змістовніше буде життя в селі . І у цьому ми мали можливість переконатися, бо історій успіхів нашої громади є уже чимало.
Найбільша наша перемога – наявність громадського транспорту до села.. Я вірю в своїх односельчан і переконана, що наступною буде - чиста річка Рогозянка.


Через центр села  РОГІЗНО  протікає річка Рогозянка або , як її називають, меліоративний канал, що впадає в притоку Дністра річку Кривулю.







Проблема, що виникла
            За радянських часів , з метою осушення земель, проводилась меліорація і трубки, по яких сходила вода, спрямували в річку Рогозянку. Тому вона здебільшого почала виконувати функцію меліоративного каналу і назва залишилася по сьогодні. Вода на той час була чистою, протікала і впадала в Кривулю. Періодично проводились очисні роботи русла і укріплення берегів. Останній раз такі роботи проводились ще в 1976 році. З того часу русло поросло водоростями, різною рослинністю. вода не протікає  і руйнує береги, проїзджу частину дороги, мости, спричинює неприємний запах. За селом русло повністю заросло аїром та рогозою.    
   Особливо цю проблему помітно в центрі села. .Вода з кожним роком руйнує береги і наближається до будинків, земельних ділянок. Верби, які колись посадили небайдужі люди з метою укріплення берегів, уже далеко у воді.
Така ситуація спричинює часті підтоплення житлових будинків, земельних ділянок, вулиць навіть під час тривалих дощів.
Жителі села поміж собою висловлювали незадоволення проблемою, яку спричинювала вода. В народі кажуть, що тиха вода берег миє. Подібна ситуація і в Рогізно. Вода повністю зруйнувала берег, який відділяв річку від озера і вже почала руйнувати проїзджу частину дороги. Особливо це було небезпечно біля школи.
На усні звернення громадян в управління водного господарства не було ніякого реагування.
 
Почали вирішувати проблему самотужки
Завдяки сільським активістам вдалося організувати громаду села на проведення укріплюючих робіт берега озера вздовж проїжджої частини дороги та біля школи. Застосовуючи власні зусилля та поради старших, люди забивали вербові кілки та городили плоти. За кошти громади та частково Бережницької  сільської ради працював екскаватор, який підняв зруйновані береги озера.
     Однак проблема забрудненого каналу(річки) та зруйнованих берегів залишається невирішеною і потребує професійного втручання та відповідних коштів. На сьогоднішній день управлінням водного господарства (п. Козовіта М.С.) складено проектно-кошторисну документацію, за результатами якої на вирішення проблеми потрібно 256 тис. грн.

Не все так просто…
Серед громади села виділились ініціативні люди, що обєдналися у пошуку шляхів вирішення проблеми забрудненого каналу(річки Рогозянки) та зруйнованих берегів.
Було підготовлено листи-звернення з підписами жителів села та підтверджуючими фотоматеріалами до керівників райдержадміністрації, районної та обласної рад з проханням виділити кошти на фінансування очисних та укріплюючи робіт вищеназваної водойми.
 Як виявилося, що причиною проблеми, яку ми порушуємо, є недостатнє фінансування Програми капітального ремонту меліоративних систем, що перебувають у комунальній власності Жидачівської районної ради на 2007-2012 роки. А річка Рогозянка або меліоративний канал якраз і відноситься до комунальної власності районної ради. Внесенням змін до «Програми…», затвердженої рішенням Жидачівської районної ради №82 від 9.06 2011р., даний канал увійшов у перелік заходів цільової «Програми…», де передбачається його розчистка у 2012році.


Кошти для вирішення проблеми
Є відповідь голови екологічної комісії Львівської обласної ради, де вказано, що наше питання включено в перелік першочергових природоохоронних заходів, які будуть профінансовані з обласного бюджету в 2012 році. Однак потрібно екологічний висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, на який необхідно кошти.  На звернення сільського голови та жителів села до кандидата в депутати  Верховної ради, президента БФ «Добре серце» питання  вирішилось позитивно і висновок проплачено. Всі необхідні документи представлено в обласну раду.
Чекаємо на рішення сесії обласної та районної рад. 



Михайло Божак, 80 років
Скільки себе пам’ятаю, такого безладу не було і люди не були такі байдужі.
Вода в  річці була чистою, що її можна було напитися. В центрі, за Народним домом, колись воду на Водохреща освячували, несли в свої домівки. А зараз протоку немає, вода зелена, неприємний запах. А найгірше, що падають береги. І кому до того діло є?
Думаю, що почистити русло треба і дати рух воді. А щоби укріпити берег, то треба посадити вздовж сосни з обох боків. Бо сосна воду вбирає.

Володимир Барняк, 54  роки
Водойма завдає шкоди всім жителям села -  руйнує дорогу, мости, підтоплює городи. І це дуже помітно.
Звичайно, що почистити русло треба. Це дасть можливість воді протікати до річки Кривулі. Бо саме в тому місці за селом, де Рогозянка впадає в Кривулю, все заросло різною рослинністю.
А для проведення таких робіт потрібні спеціалісти, відповідна техніка і немалі кошти.

Галина Баран, 46 років
Вважаю, що Рогозянку або канал треба почистити або засипати взагалі. На город пройти неможливо, бо затоплює. Вода зелена зрівнялась з берегами. (фото 28)
Ми з сусідами навпроти своїх будинків упорядкували верби, забили кілки в зруйнований берег, вигородили плоти. Думаємо,  хоч трохи зупинити воду.
Микола Стадник, 45 років
Звичайно треба самим докладати сил, щоб село було охайнішим.
Скоро все зруйнується, якщо не будемо підтримувати, те що є.
Бачимо, що вода каналу кожного року наближається до будинків.
Це проблема для села, яку ще зараз можна вирішити, і її треба вирішувати. Думаю, що тут головне, -  бажання кожного щось корисне в тому плані зробити.

Христина Кухтин, 18 років
Вважаю, що стан меліоративного каналу або Рогозянки є проблемою для людей села і для мене особисто. Вода підмиває і руйнує береги і помітно наближається до будинків, руйнує мости через дорогу. Занедбаний стан води спричинює неприємний запах, який розноситься вітром, і ми ним дихаємо.
Якщо воді дати можливість протікати, то зникне її зелене цвітіння і недобрий запах, зменшиться проблема підтоплень будинків та городів. А коли посадити на берегах дерева і квіти, то село стане миловиднішим і квітучим.

Юлія Хомин, 13 років
У нашому селі є великий канал, вода якого розмила берег і з’єдналася з озером. Ці водойми дуже забруднені, бо заросли аїром і люди кидають сміття. Від цього гине риба, отруюється вода і повітря.
Думаю.що треба почистити дно, тоді вода буде краще протікати і не буде затримуватися. А коли посадити берези, то стане міцніший берег і очиститься повітря.
Було б добре, щоб керіники відповідних установ взяли собі це на замітку та покращили стан каналу та його берегів.


Наталя Тріщ, 31 рік
Річка Рогозянка є для нашого села окрасою і водночас проблемою. Пригадується, коли ще були дітьми, рахували камінці на дні, бо вода була дуже чистою.
Зараз річка завдає багато щкоди людям. Після затяжних дощів вода розливається, бо не має куди протікати. осуваються береги, руйнуються мости, дорога.
Було б добре почистити зарості русла за селом і дати можливість воді протікати, укріпити береги хоч би біля мостів у центрі села. Хочеться зробити село красивішим.


Іван Гладкий, 32 роки
Річка або канал завдає шкоди людям і помітно руйнує село. Вода розливається, затоплює городи, подвір’я. Біда в тому, що русло зарсло, особливо за селом. Вода стоїть на місці, миє береги, покривається зеленю і запах неприємний розноситься.
Потрібно кошти для очисних робіт і держава повинна би такі проблеми вирішувати. Бо з часом її вирішити буде набагато дорожче і складніше.
Надіюся, що нас почують, і будуть проводитись відповідні очисні роботи русла.
Ми зі своєї сторонни не залищимося осторонь. Думаю, щл серед громади знайдуться свідомі господарі щоб допомогти  і проконтролювати якість виконаної роботи. Я також погоджуюся приймати участь у добрих справах громади  у вільний від роботи час.

Немає коментарів:

Дописати коментар